Yaniv Berman

רשות העתיקות

דצמבר, 2021

אוצרות עתיקים התגלו בים, מול חופי קיסריה

מאות מטבעות עתיקים התגלו ביםסקר ארכיאולוגי-ימי של רשות העתיקות באזור קיסריה חשף אוצר של שתי ספינות טרופות עתיקות, ובו מאות מטבעות עשויים כסף מהתקופה הרומית והממלוכית, טבעות זהב וכסף, אבני חן נדירות מעוטרות, פסלון עייט, פעמונים, וחלקי ספינה.
גלריה
נובמבר, 2021

בית קברות מימי הסנהדרין ביבנה

בחפירה שעורכת רשות העתיקות נחשפו שרידי מבנה, המתוארך לימי הסנהדרין. במבנה התגלו ספלים עשויים אבן גיר, המעידים על נוכחות יהודית ועל שמירת הלכות טומאה וטהרה במקום.
גלריה
נובמבר, 2021

מטבע כסף נדיר מתקופת המרד ברומאים נמצא בחפירה בירושלים

החוקרים סבורים כי המטבע שנחשף הופק מעתודות הכסף הרבות שהיו בבית המקדש השני, וייתכן כי הוטבע על ידי אחד מכהני המקדש, שנרתמו למאמצי המרד הגדול של היהודים ברומאים, ערב חורבן בית שני.
גלריה
אוקטובר, 2021

מפעל היין הגדול ביותר הידוע בעולם מהתקופה הביזנטית, נחשף ביבנה!

היין שיוצר באזור נקרא "יין עזה ואשקלון" ונחשב למותג היין האיכותי של העולם העתיק, מסבירים הארכיאולוגים.
גלריה
אוגוסט, 2021

נמצאו עדויות בירושלים לרעידת אדמה מלפני 2,800 שנה, המוזכרת בתנ"ך

רעידת האדמה, שהתרחשה בישראל לפני כ-2,800 שנים ומופיעה בספרים עמוס וזכריה, נחשפה בעבר במספר מוקדים ברחבי ישראל, אולם החוקרים סבורים כי לראשונה הצליחו לזהות שרידי חורבן המעידים על כך שרעידת האדמה פגעה גם בירושלים – בירת ממלכת יהודה באותם ימים.
גלריה
יולי, 2021

נחשף הקטע החסר של חומות ירושלים שהבבלים פגשו כשהחריבו את העיר בתשעה באב, לפני 2600 שנה

מסגרת חפירות ארכיאולוגיות המתנהלות בגן הלאומי עיר דוד, התגלו שרידים של חומת העיר אשר נבנתה בתקופת הברזל – ימי בית המקדש הראשון בממלכת יהודה, כדי להגן על ירושלים ממזרח.
גלריה
יולי, 2021

מסלול חדש חושף לציבור את אחד המבנים הציבוריים המפוארים ביותר שהתגלו מירושלים של תקופת בית שני

חלק מהמבנה, שנחשף ממערב לקשת וילסון ולהר הבית, התגלה ותועד במאה ה-19 על ידי צ'ארלס וורן, ועל ידי חופרים שונים במהלך המאה העשרים. בחפירה הנוכחית הושלמה חשיפתו, וכיום ידוע שהוא כולל שני אולמות מפוארים זהים, וביניהם מזרקה משוכללת. קירות האולמות וקיר המזרקה עוטרו בכרכוב מעוצב, עליו ניצבים פילסטרים (עמודים אחוזים שטוחים), הנושאים כותרות קורינתיות. עיטור המבנה אופייני לבנייה המפוארת של ימי הבית השני.
גלריה
מרץ, 2021

תגליות מסעירות במבצע רשות העתיקות במדבר יהודה: נחשפו קטעי מגילה מקראיים והסל השלם הקדום ביותר בעולם

מגילות מדבר יהודה כוללות, בין היתר, את העותקים הקדומים ביותר של ספרי התנ"ך. ככאלה, הן נחשבות לממצא הארכיאולוגי החשוב ביותר של המאה ה-20. הקטעים שהתגלו, הנושאים פסוקים מספרי הנביאים זכריה ונחום וכתובים ביוונית, נחשפו בחפירה ארכיאולוגית בשמורת מדבר יהודה, ב"מערת האימה" בנחל חבר, התלויה בין שמים וארץ. המערה שוכנת כ-80 מ' מתחת לראש המצוק, בין תהומות, והדרך אליה כרוכה בגלישה אתגרית.
גלריה
פברואר, 2021

התחדשות הגן הלאומי הרודיון

אחרי עשור של עבודות שימור ושחזור ביוזמת מנהל השימור של רשות העתיקות, המנהל האזרחי ורשות הטבע והגנים, הגן לאומי הרודיון – רשות הטבע והגנים מתחדש במוקדי ביקור חדשים, בהם תיאטרון קדום, מיצג חדר האירוח המלכותי, גרם המדרגות המונומנטלי ומסדרון הקשתות המפואר, שמוביל אל הארמון במעלה ההר.
גלריה
פברואר, 2021

חיסון לאבני הכותל

בימי הסגר האחרון, לקראת חג הפסח, החלו בכותל המערבי סדרה של פעולות שימור, אשר נעשות באמצעות הזרקה, במזרקים הדומים מאוד לאלה המשמשים את הצוותים הרפואיים. מדי חצי שנה, לפני חג הפסח וחגי תשרי, עורכים מהנדסי הקרן למורשת הכותל המערבי ומשמרי רשות העתיקות, בדיקות יסודיות לאבני הכותל בנות 2000 השנה ברחבת התפילה.
גלריה
דצמבר, 2020

לראשונה: בגת שמנים נחשפה עדות ארכיאולוגית לימי בית שני- התקופה בה ע"פ האמונה הנוצרית, פעל ישוע במקום

דות ארכיאולוגית ראשונה מסוגה לחיים בתקופת הבית השני בגת שמנים, נחשפה בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות בשיתוף עם חוקרי מכון המחקר הפרנציסקני בסמוך לכנסיה המודרנית. במקום התגלה מקווה טהרה מלפני 2000 שנה – התקופה שבה, לפי האמונה הנוצרית, פעל ישוע בירושלים.
גלריה
נובמבר, 2020

שרידי מצודה מבוצרת מימי דוד המלך התגלו בגולן

המצודה נבנתה על ידי ממלכת גשור, בת הברית של ממלכת בית דוד, לצורך שליטה על האזור – שבו נמצא כיום היישוב חיספין. במקום נמצאה גם אבן גדולה ועליה שתי דמויות בעלות קרניים הפורסות ידיים.
גלריה
ספטמבר, 2020

יפו – מבט מלמעלה ומלמטה

גלריה
ספטמבר, 2020

ארמון הנציב של תקופת בית ראשון

אוסף מרהיב של פריטי אבן אדריכליים נדירים, שהתגלו בחפירות שלנו בטיילת ארמון הנציב בירושלים, והיו, כנראה, חלק מאחוזה מלכותית מפוארת המתוארכת לימי ממלכת יהודה (המאה ה-7 לפנה"ס)!
גלריה
אוגוסט, 2020

אומנות מסתורית התגלתה על קירות מבני קבורה עתיקים בצפון

אומנות סלע מיוחדת שהתגלתה במבני קבורה גדולים בצפון הארץ, שופכת לראשונה אור על עולמם של בני תרבות קדומה, כך התפרסם השבוע בכתב העת היוקרתי Asian Archaeology. עם הגילויים החדשים ניתן יהיה, אולי, להתחיל ולזהות את מערך האמונות, תפיסות העולם והסדרים החברתיים של בנאי-העל שהקימו אותם.
גלריה
מאי, 2020

אוסף קוביות משחק עתיק בסמוך לכותל המערבי

בעולם הרומי, היה השימוש בקוביות במשחקי לוח היה נפוץ מאוד. ממצא זה מלמד אותנו עד כמה קרוב ומסוכן היה הגבול בין העולמות. ממצאים אלו, ערב חג הפורים שבו ביקש המן לחרוץ את גורל העם היהודי באמצעות הטלת פור, קוביות גורל – מרגשים במיוחד. שרשרת הדורות היהודית סוגרת מעגל נוסף.
גלריה
מאי, 2020

מערכת תת קרקעית מימי בית שני נחשפה ליד הכותל

מערכת תת קרקעית החצובה בסלע מימי בית המקדש השני נחשפה למרגלות מבנה ציבור בן 1,400 שנה, סמוך לכותל המערבי בעיר העתיקה בירושלים.
גלריה
פברואר, 2020

אירוע סינגל רכיבת אופניים עם רשות העתיקות באושה העתיקה

השקת פעילות שנת 2020 של אפיק ישראל ברכיבת סינגל על שביל הסנהדרין ובהפנינג ארכיאולוגי מדהים ואביבי עם רשות העתיקות באושה העתיקה.
גלריה
ינואר, 2020

אוצר חותמות גדול מימי בית המקדש ה-1 התגלה בי-ם

כ-120 טביעות חותם מתקופת ממלכת יהודה, התגלו במהלך חפירות ארכיאולוגיות בשכונת ארנונה בירושלים, סמוך למבנה שגרירות ארצות הברית. ברשות העתיקות ציינו כי מדובר באחד ממכלולי הטביעות הגדולים והחשובים שהתגלו בארכיאולוגיה של ישראל אי פעם.
גלריה
ינואר, 2020

ארץ הענקים 'קמה לתחייה' – העתקת דולמנים בקצרין

פארק דולמנים מרהיב ביופיו מוקם ברובע "היובל" בעיר קצרין.
גלריה
יולי, 2019

בית כנסת עתיק בתל מנורה

תל מנורה הוא אתר עתיקות, הסמוך לכניסה לקיבוץ טירת צבי, שבעמק בית שאן. בתל אותרו ממצאים החל מתקופת הברונזה הקדומה ועד התקופה הביזנטית, הכוללים חרסים רבים, כלי בישול שלמים, בורות ושרידי מבנים וקירות. כ-50 מטר מצפון לתל אותרו שרידי מבנה בן ארבע יחידות מהתקופה הישראלית, ומעליו שרידי בית כנסת מן המאה השישית לספירה, ובו רצפת פסיפס עם עיטור של מנורת שבעת הקנים ושופר. קטע הפסיפס עם המנורה והשופר מוצב כיום בפתח בית הכנסת שבטירת צבי.
גלריה
יולי, 2019

נחשף יישוב עתיק בן 9,000 שנה ליד ירושלים

היישוב, אחד העתיקים והגדולים שנחשפו ברחבי העולם, התגלה סמוך לירושלים בחפירה שביצעו בנתיבי ישראל לקראת הרחבת כביש 1.
גלריה
נובמבר, 2019
גלריה
מאי, 2019

חוקרים ישראלים שיחזרו בירה מתקופת פרעה

חוקרים ישראלים הצליחו לייצר בירה משמרים שנמצאו בכלים בני אלפי שנים. החוקרים: "אנו יודעים מה היו טעמי הבירה הפלישתית והמצרית" . אז מה הטעם של הבירה?
גלריה
דצמבר, 2018

מצודה באשדוד ים

מחליף עבד אל-מלכ הורה על בנייתה של מצודת אשדוד ים בשלהי המאה ה-7 לפני הספירה, על שרידי ישוב ביזנטי. המיקום האסטרטגי של המצודה על חוף הים שימש את חיל המצב המוסלמי במניעת פשיטות של הביזנטים, שהגיעו מהים.
גלריה
נובמבר, 2018

מטמון זהב נמצא בקיסריה

מטמון נדיר, הכולל 24 מטבעות זהב ועגיל זהב, נחשף בגן הלאומי קיסריה. מטמון הזהב הוטמן בתוך כלי ברונזה קטן, והוסתר בדופן של באר מים שהייתה שייכת לבית בשכונה המתוארכת לתקופות העבאסית והפאטימית לפני כ-900 שנה.
גלריה
אפריל, 2018

ממצאים ארכיאולוגים בשביל הסנהדרין

שביל הסנהדרין, שביל טיול שהוא גם שביל אינטראקטיבי ראשון מסוגו בארץ, יוצא לדרך: השביל, מהארוכים בישראל, יחבר בין טבריה לבית שערים וילווה באפליקציה חדשנית מזרח-תיכון.
 
גלריה
ינואר, 2018

טביעת חותם של שר העיר ירושלים מלפני 2,700 שנה.

 
גלריה
דצמבר, 2017

שרידי מנזר וכנסייה מפוארים בני 1,500 שנה נחשפו בבית שמש.

 
גלריה
אוקטובר, 2017

חלקים חדשים מהכותל המערבי ותיאטרון רומי

שרידי תיאטרון רומי שנתגלו בחפירות במנהרות הכותל מוגדרים כ"סנסציה מחקרית" כיוון שהם מאששים את המקורות ההיסטוריים על אודות תיאטרון בקרבת הר הבית. עוד נחשפו לאחר 1,700 שנה – חלקים גדולים מנדבכי הכותל המערבי שלא היו גלויים לעין.
גלריה